Діагностика слуху - найважливіша частина слухового протезування. Під час діагностичного обстеження фахівці проводять спеціальне тестування, за результатами якого будується аудіограма. Від результатів діагностики та її своєчасності залежить вибір способів лікування і відновлення.

Порушення слуху, як у дітей, так і у дорослих, потребують лікування і корекції сучасними слуховими апаратами!   

У деяких випадках реабілітація порушень слуху може бути проведена хірургічним шляхом, але основна маса людей потребує корекції слуху за допомогою слухових апаратів.

Під час підбору моделі слухового апарату обов'язково потрібно враховувати всі фактори, починаючи від ступеня втрати слуху до цінової категорії та естетики зовнішнього вигляду слухового апарату. Саме за такою схемою працюють фахівці медичного центру «Медіал» у Харкові.

Фахівці поділяють усі випадки втрати слуху на три основні типи:

  • Кондуктивна - втрата провідності звуку
  • Сенсоневральна - втрата чутливості нервових закінчень
  • Змішана - включає обидва попередні типи

Кондуктивний тип втрати слуху має відношення до зовнішнього і середнього вуха. Проявляється як порушення нормальної передачі звуку через слуховий канал і/або середнє вухо до внутрішнього вуха.

Найчастіші причини випадків кондуктивної втрати слуху - закупорка слухового каналу вушною сіркою, перфорація барабанної перетинки, рідина в середньому вусі (часто трапляється в дітей), пошкодження або дефекти кісточок середнього вуха.

Сенсоневральний тип втрати слуху - трапляється, коли нервові закінчення внутрішнього вуха втрачають чутливість. Вони стають нездатні перетворювати звукові коливання на електричні сигнали, необхідні слуховому нерву. Слуховий нерв також може стати причиною пошкоджень слуху, не забезпечуючи потрапляння сигналів у мозок.

 Комплексна діагностика слуху включає в себе:

  • ЛОР-огляд.

Під час проведення ЛОР-огляду використовується сучасний отоскоп, що дає змогу побачити найнезначніші зміни в стані досліджуваних органів.

  • Консультація лікаря-аудіолога.

Лікар-аудіолог консультує з усіх питань, пов'язаних із порушеннями слуху, використанням слухових апаратів і допоміжних засобів звукопідсилення.

  • Безумовно-рефлекторна аудіометрія. 

Це дослідження засноване на реєстрації рефлекторних реакцій організму при пред'явленні звукових сигналів. Застосовується для дослідження слуху в дітей до 1 року.

  • Умовно-рефлекторна аудіометрія.

Полягає в одночасному пред'явленні звуку і світла і, таким чином, виробленні умовного рефлексу. Після цього реєструється реакція на звук без пред'явлення світлового сигналу. Застосовується для дослідження слуху в дітей старше 1 року.

  • Дослідження слуху живою мовою.

Виконується для визначення здатності пацієнта чути і розуміти мову співрозмовника у звичайних умовах, а також для підтвердження правильності дослідження слуху іншими тестами.

  • Тональна порогова і надпорогова аудіометрія. 

Тональна порогова аудіометрія - визначення слухової чутливості на звуки різної частоти. У спеціальній звукозаглушеній камері, на частотах від 125 до 12000 Гц, визначається мінімальна інтенсивність звуку, яка викликає слухове відчуття. Дослідження проводиться за допомогою аудіометра SD28 фірми Siemens (Німеччина). Надпорогова аудіометрія проводиться для більш глибокого і точного дослідження стану слухового аналізатора. Має велике значення для правильного вибору та налаштування слухових апаратів.

  • Мовленнєва аудіометрія. 

Мовленнєва аудіометрія є основним методом для визначення соціального та клінічного стану слуху. Без результатів дослідження розбірливості мови аудіограма є неякісною і не може бути використана для підбору та налаштування слухових апаратів. Дослідження проводиться шляхом пред'явлення заздалегідь записаних на цифровий носій (CD-диск) тестових слів і визначення їхньої розбірливості. Результати використовуються для розрахунку параметрів слухових апаратів з метою досягнення максимально можливої розбірливості мови.

  • Тимпанометрія та імпедансометрія. 

Під час звичайного ЛОР-огляду лікар може побачити тільки стан зовнішнього слухового проходу і барабанної перетинки.

Об'єктивна імпедансна аудіометрія - метод дослідження, що дає змогу, за допомогою приладу HandTymp Z 3000 німецької фірми Siemens, «подивитися крізь» барабанну перетинку і визначити, в якому стані перебуває порожнина середнього вуха та її вміст (слизова оболонка, слухові кісточки, наявність рідини в середньому вусі, прохідність слухової труби і т.д.).

Це надійний і ефективний метод діагностики таких захворювань, як отосклероз, хронічні гнійні та негнійні захворювання вуха, захворювання носоглотки тощо.